Vitamini i minerali: kako ojačati imunitet kod djece?
Ako se kod djece pojavi sklonost čestim infekcijama, manjku energije ili nemogućnost dobivanja na težini, potrebno je razmotriti unošenje dodatnih suplemenata kako bismo podigli djetetov imunitet i omogućili mu zdravi rast i razvoj te smanjili sklonost infekcijama.
Dolaskom jeseni i zime počinju stresna razdoblja za djecu. Tada kreću u vrtić ili školu, sve se više igraju u zatvorenim prostorima te dolaze u kontakt s većim brojem ljudi. Sve je to velika promjena za mali dječji organizam što dovodi do pada imuniteta, a posljedično i različitih bolesti koje su svuda oko nas.
Zašto su vitamini i minerali važni za djecu?
Hrana je danas sve siromašnija esencijalnim vitaminima i mineralima koji su potrebni organizmu za normalan rast i razvoj te za podizanje imuniteta. Osim toga, svjesni smo da su djeca vrlo izbirljiva što se tiče hrane i da često većinu zdravih namirnica ne vole i ne žele jesti, a jedu industrijski prerađenu hranu, prepunu šećera i zasićenih masnih kiselina, koji nemaju nikakvu nutritivnu vrijednost.
Djeca imaju veće potrebe za vitaminima i mineralima u odnosu na odrasle jer su im oni potrebni za rast i razvoj kostiju, živčanog sustava i mozga, imunološkog sustava te za svakodnevno funkcioniranje.
Simptomi nedostatka vitamina i minerala
Konstantnim unošenjem jednolične hrane siromašne vitaminima i mineralima kod djece mogu se javiti simptomi nedostatka vitamina.
- Uslijed manjka vitamina A može doći do slabljenja vida i smanjene funkcije imunološkog sustava.
- Uslijed nedostatka vitamina D i kalcija dolazi do usporenog rasta i razvoja.
- Povećana sklonost infekcijama uslijed nedostatka vitamina C.
- Poremećaj u stvaranju krvnih stanica zbog manjka željeza što može dovesti do anemije.
Najbolji vitamini za djecu i imunitet
Svaki od vitamina ima važnu ulogu u organizmu.
- Vitamin A potiče normalan rast i razvoj.
- Vitamini B skupine (najvažniji su vitamini B5, B6, B9 i B12) sudjeluju u biokemijskim reakcijama u imunološkom sustavu, proizvodnji energije te doprinose razvoju živčanog sustava.
- Vitamin C jedan je od najvažnijih vitamina koji doprinosi normalnoj funkciji imunološkog sustava, pomaže razvoju vezivnog tkiva i zdravlju kože.
- Vitamin D pomaže u razvoju koštanog sustava i pravilnoj izgradnji i formaciji zubi te poboljšava bolju apsorpciju kalcija u kostima.
- Vitamin E je snažan antioksidans koji pomaže tijelu boriti se protiv infekcija.
Tablica vitamina i minerala
Niže su navedeni vitamini i minerali koji su važni za imunološki sustav djece.
Vitamini i minerali |
Vitamin C |
Vitamin E |
Vitamin B5 (niacin) |
Vitamin A |
Vitamin B6 (piridoksin) |
Vitamin B9 (folna kiselina) |
Vitamin D |
Vitamin B12 (cijanokobalamin) |
Cink |
Željezo |
Kalcij |
Vitamin C za djecu
- Vitamin C, poznat i kao askorbinska kiselina, esencijalan je vitamin za djecu jer ga tijelo ne može samo sintetizirati, nego ga moramo unijeti putem hrane.
- Najbolji izvori vitamina C su brokula, rajčica, agrumi, kivi i šumsko voće.
- Ako se kod djeteta javljaju česte prehlade i infekcije, dolazi do pada imuniteta i deficita vitamina C. Vitamin C je vrlo važan za djecu jer sudjeluje u brojnim biokemijskim reakcijama u tijelu.
- Ima glavnu ulogu u stvaranju kolagena, krvnih žila, hrskavice i mišića te tako pomaže u održavanju integriteta mnogih tjelesnih tkiva, uključujući kožu.
- Važan je za stvaranje neurotransmitera, tvari važnih za prijenos signala u živčanom sustavu.
- Vitamin C od vitalne je važnosti za održavanje cjelokupnog zdravlja organizma, a vidi se po tome što se nalazi u visokoj koncentraciji u imunološkim stanicama.
- Ako se ne unosi dovoljna količina vitamina C putem hrane, potrebna je dodatna suplementacija kroz gotove pripravke koji sadrže vitamin C.
- Preporučene dnevne doze za djecu kreću se od 20 do 80 mg, ovisno o dobi djeteta.
Zdrave navike koje potiču imunitet
Djecu treba od rođenja učiti i usađivati im zdrave navike koje će, kad narastu, moći sami prakticirati.
- Kada govorimo o navikama koje potiču imunitet, najvažniji je čimbenik pravilna prehrana. U svakodnevnu prehranu treba uvesti voće, povrće, mliječne proizvode, cjelovite žitarice kako bi djeca dobila dovoljnu količinu vitamina i minerala potrebnih za rast i razvoj.
- Djeci je potrebno dovoljno sna kako bi se organizam odmorio. Nedovoljno sna može dovesti do toga da su djeca podložnija bolestima. Novorođenčad može trebati do 18 sati sna dnevno, djeca trebaju 12 do 13 sati, a predškolska djeca oko 10 sati.
- Danas, u doba mobitela i raznih gadgeta, djeca su također počela provoditi sjedilački način života. Treba ih poticati na vježbanje barem sat vremena dnevno. Vježbanje može poboljšati imunološki sustav djece jer povećava antitijela u organizmu.
- Potrebno je izbjegavati pušenje u stanu u kojem dijete živi i u neposrednoj blizini djece kako se pasivnim pušenjem ne bi narušilo njihovo zdravlje.
- U slučajevima pojačanog tjelesnog napora, bolesti, pojačanog stresa, odbijanja hrane i konzumiranja industrijski prerađene hrane povećava se potreba organizma za vitaminima i mineralima. U tom slučaju preporučljivo je osigurati tijelu dodatnu količinu vitamina i minerala u obliku suplemenata koji se, ovisno o dobi djeteta, konzumiraju u obliku tableta, sirupa, gumenih bombona i slično.
Zaključak
U današnje vrijeme, kada se djeca više igraju na mobitelima i u zatvorenom prostoru nego u prirodi, kada je hrana sve siromašnija važnim nutritivnim sastojcima poput vitamina i minerala, kada su djeca sve ranije pod pritiskom okoline što može izazvati stres, sve češće dolazi do pada imuniteta i razvoja raznih infekcija.
Zbog toga je potrebno poticati zdrave navike kod djece kao što su pravilna i uravnotežena prehrana, vježbanje te omogućavanje dovoljno sna kako bi se organizam regenerirao od napornog dana.
Ako se kod djece pojavi sklonost čestim infekcijama, manjku energije ili nemogućnost dobivanja na tjelesnoj težini, potrebno je razmotriti unošenje dodatnih suplemenata (kao što su vitamini i minerali) u svakodnevnu praksu kako bismo podigli djetetov imunitet i omogućili mu zdravi rasti i razvoj te smanjili sklonost infekcijama.