03.03.2020
Masna jetra je zdravstveni problem koji se pojavljuje u više od 10% stanovništva te može biti vrlo opasna. Ključ uspješnog liječenja je prilagodba prehrane uz zamjenu masne hrane zdravijim opcijama.
NAMBJ (nealkoholna masna bolest jetre) uključuje široki spektar bolesti jetre: masna jetra poznata kao steatoza (nakupljanje masti u jetri), potom nealkoholni steatohepatitis koji je teži oblik (mast dovodi do upalnog procesa u jetri), te najozbiljniji oblik jetrena ciroza koja predstavlja ireverzibilno oštećenje kao posljedica kronične upale i stvaranja veziva u jetri. Za sva ova tri oblika se smatra da su posljedica inzulinske rezistencije, a BMI (indeks tjelesne mase) u korelaciji sa stupnjem jetrenog oštećenja. Dakle, veća tjelesna težina, veće jetreno oštećenje!
Alkohol je čest uzrok jetrenog oštećenja, ali kod NAMBJ uzrok nije alkohol, jer takve osobe ne konzumiraju alkoholna pića iznad dozvoljenih granica.Kao posljedica sedentarnog stila življenja, visoko kalorijskih obroka, velikog unosa masnoća i šećera, pretilost, dijabetes inzulinska rezistencija su sve češći, posebno u razvijenim zemljama. NAMBJ je najčešći oblik jetrene bolesti u Americi i svijetu, a procjenjuje se da od nje boluje 10-24% svjetske populacije te se čak javlja kod djece!
Mršavljenje je glavna mjera u liječenju ove bolesti, jer se dokazano da redukcijom tjelesne težine dolazi do smanjenja jetrenih enzima u krvi. Potrebno je liječiti i paralelne bolesti ukoliko postoje, kao što su šećerna bolest tipa 2 te povišena razina kolesterola i triglicerida. Nova studija povezuje konzumaciju bezalkoholnih pića s povećanim rizikom od masne jetre. Zdrava prehrana i svakodnevna tjelesna aktivnost mogu smanjiti upalu jetrenih stanica, smanjiti razinu jetrenih enzima, smanjiti inzulinsku rezistenciju te smanjiti količinu masti koja je uskladištena u jetri.
Ova vrsta hrane brzo povisuje šećer u krvi, što je povezano s masnom jetrom.
Ova vrsta hrane sporo podiže razinu šećera u krvi (korisno za jetru i metabolizam)
Važno:
Kako bi „natjerali“ jetru da upotrebljava uskladištenu mast, potrebno je biti na nisko-ugljikohidratnoj, a ne samo nisko-kaloričnoj prehrani. Tako jetra neće trošiti rezerve glikogena, već će početi koristiti rezerve uskladištene masti iz jetre. To znači da je potrebno povećati unos proteina, smanjiti ukupnu količinu ugljikohidrata u svakodnevnoj prehrani. Tjelesna aktivnost je vrlo važna za zdravlje jetre, jer također pomaže trošenju uskladištene masti iz jetre (kao i ostalog dijela tijela). Potrebno je piti mnogo vode kako bi pomogli bubrezima da izluče toksine koji se oslobađaju iz jetre. Meso nije potrebno jesti više od 3-4 puta tjedno.
Preporučeno povrće: tamnozeleno lisnato povrće (kelj, brokula, kelj pupčar, šparoge), rajčica, cikla, krastavci, luk
Preporučeno voće: lubenice, papaja, grožđe, jabuke, kruške, jagode