11.04.2025
Procjenjuje se da u svijetu od alergijskog rinitisa boluje 600 milijuna ljudi, a globalni trend obolijevanja i dalje raste.17 Epidemiji rinitisa doprinijela je urbanizacija: smanjen kontakt s biološkom raznolikošću te pretjerana higijena.
Alergijski rinitis narušava kvalitetu života u velikoj mjeri i uzrokuje visoke troškove zdravstvenog sustava. Pacijenti ga često ne prepoznaju što dovodi do nedijagnosticiranja bolesti i neadekvatnog liječenja.
Iako učinkovita, farmakološka terapija dolazi uz ograničenja i izazove. Prirodne alternative ili potpora terapiji sve su više u središtu istraživanja.
Jedno od novijih prirodnih rješenja, na hrvatskom tržištu, je prah prepeličjih jaja. Kako i zašto su prepeličja jaja korisna u borbi protiv simptoma alergijskog rinitisa istraženo je i opisano u nastavku članka.
Alergijski rinitis (AR) je alergijska upala nosne sluznice koja nastaje zbog prekomjerne reakcije imunološkog sustava na udahnute alergene. Ponovna izloženost alergenima dovodi do imunosne reakcije posredovane IgE protutijelima izazivajući simptome.
Tvari, koje mogu izazvati prekomjernu reakciju, tj. alergeni, mogu biti različite: pelud, grinje, životinjska dlaka, prašina, spore plijesni i drugo. Neki od najčešćih alergena, kada govorimo o alergijskom rinitisu, su peludi trava, drveća i korova pa se alergijski rinitis često naziva peludnom groznicom.
Simptomi alergijskog rinitisa:
Ovisno o vrsti, biljke mogu otpuštati pelud u različito doba godine: drveće u proljeće, trava u kasno proljeće i ljeto, a od kasnog ljeta do jeseni dominira pelud korova. S druge strane, postoje i alergeni koji se nalaze u zatvorenom prostoru prisutni tijekom cijele godine.
Simptomi su specifični, ovisno o alergenima, i mogu biti prisutni povremeno ili tijekom cijele godine. Stoga, prema trajanju simptoma, razlikujemo povremeni i trajni alergijski rinitis, a prema intenzitetu simptoma blagi i umjereno teški / teški.
Vrste alergijskog rinitisa:
Prevalencija:
Alergijski rinitis jedan je od najčešćih razloga posjete liječniku primarne zdravstvene zaštite te veliki globalni problem koji pogađa oko 40 % svjetske populacije.23
Činjenice su da:
Bolest se može razviti u bilo kojoj godini života, neovisno o spolu i rasi. Ipak, kod 80 % bolesnika AR je dijagnosticiran do 20. godine života.16 Viši socioekonomski status jedan je od čimbenika rizika, a razvijene zapadne zemlje zbog zagađenja i okolišnih čimbenika koji iritiraju stanice dišnog sustava i čine ga osjetljivijim na alergen, imaju veću prevalenciju.
Temelj farmakoterapije alergijskog rinitisa je ublažavanje simptoma. Alergijski rinitis je kronična neizlječiva bolest, stoga je cilj terapije kontroliranje simptoma i omogućavanje svakodnevnih aktivnosti.
Lijekovi prvog izbora su antihistaminici i intranazalni kortikosteroidi.
Oralni antihistaminici su prva linija kod pacijenata s blagim simptomima. Učinkoviti su kod: kihanja, curenja nosa i svrbeži, ali ne ublažavaju začepljenost nosa. U slučaju da je dominantni simptom začepljenost nosa, prednost se daje intranazalnim kortikosteroidima.
Intranazalni kortikosteroidi su snažni protuupalni lijekovi s najvišom razinom dokaza. Preporučuju se kod umjerenih, težih i dugotrajnih simptoma te kada je izražena nosna kongestija, tj. začepljenost nosa. Minimalno ulaze u krvotok, sigurni su i dobro podnošljivi. Unatoč tome, među pacijentima je uvriježen strah od mogućih sistemskih nuspojava i endokrinoloških poremećaja. Da bi postigli maksimalnu učinkovitost, IKS je potrebno primjenjivati minimalno 4 tjedna.
Lokalni dekongestivi korisni su samo za kratkoročno liječenje nosne kongestije (začepljenosti). Mogu izazvati nuspojave poput: hipertenzije, nesanice, suhih usta, gubitka apetita te izazvati ovisnost. Koriste se maksimalno 5 dana kod pacijenta s kongestijom koja nije uspješno kontrolirana lijekovima prve linije.
U slučaju neuspješne monoterapije, preporučuje se kombinacija intranazalnih kortikosteroida i antihistaminika, a ako su i dalje prisutni simptomi, potrebno je razmotriti ostale opcije: oralne kortikosteroide, antagoniste leukotrienskih receptora i, u konačnici, imunoterapiju.
Uz pravilan plan liječenja i promjenu životnih navika, simptomi se mogu dobro kontrolirati. Međutim, rezultati liječenja često izostaju zbog teško održive dosljednosti pacijenata pri konzumaciji terapije. Najčešći razlozi su: loša informiranost, zabrinutosti zbog nuspojava, potrebna konzistentna primjena do postizanja učinka, ograničena primjena u trudnoći i određenim bolestima. Zbog svega navedenog, pacijenti često traže prirodna rješenja kao pomoć i i nadopunu terapiji. Osobito za vrijeme visokih koncentracija alergena, kada su simptomi najizraženiji.
Prepeličja jaja izvrstan su izvor esencijalnih mikronutrijenata (željeza, vitamina D, A, E, cinka i selena), sadrže visok udio proteina i korisnih masnih kiselina. Ovi nutrijenti važni su za pravilno funkcioniranje imunološkog sustava pa samim time i za modulaciju alergijskog odgovora i upale.
Zbog svog bogatog nutritivnog profila, osim u prehrani, prepeličja jaja koristila su se u terapijske svrhe još za vrijeme Egipćana. Među prvim radovima, u kojima se istražuje potencijal prepeličjih jaja, je rad dr. Truffiera iz 1978. pod nazivom “Approche thérapeutique de la maladie allergique par ingestion d’œufs de caille” (Pristup liječenju alergije konzumacijom prepeličjih jaja).
Dr. Truffier primijetio je da je među uzgajivačima prepeličjih jaja, koji su ih redovito konzumirali, učestalost alergija znatno manja. Kako bi testirao svoje zapažanje proveo je osmogodišnje istraživanje i više od 500 tretmana. Rezultati su bili zapanjujući: konzumacija prepeličjih jaja smanjila je simptome alergije kod 70 % odraslih i 85 % djece.
Ove spoznaje potaknule su daljnje pretkliničke i kliničke studije kako bi se istražili točni mehanizmi i razlozi zbog kojih su prepeličja jaja, za razliku od ostalih ptičjih jaja, učinkovita u ublažavanju simptoma alergije.
Za razumijevanje mehanizma, kojim prepeličja jaja suprimiraju alergijsku reakciju, potrebno je prisjetit se 3 osnovna koraka koji se odvijaju u alergijskoj reakciji.
Prepeličja jaja sadrže ovomukoide, glikoproteine koji djeluju kao snažni inhibitori serinskih proteaza. Razina ovomukoida u prepeličjim jajima je znatno viša nego u drugim vrstama. U istraživanju provedenom na 12 različitih vrsta ptičjih jaja, jedino su prepeličja jaja pokazala inhibitorna svojstva.24 Ovomukoidi vezivanjem proteaze slične tripsinu na alergenu sprječavaju aktivacija PAR-2 receptora na površini mastocita. Time se blokiraju daljnji intracelularni signalni putevi koji dovode do degranulacije mastocita i oslobađanja medijatora upale koji uzrokuju pojavu simptoma. U konačnici prepeličja jaja djeluju kao stabilizator mastocita i sprječavaju alergijsku reakciju.
U studijama koje su koristile dodatke prehrani na bazi prepeličjih jaja nuspojave su bile rijetke, blage i prolazne. Najčešće prijavljena, ali i dalje vrlo rijetka nuspojava, je suhoća nosne sluznice. Prepeličja jaja sigurna su za trudnice i djecu, a oprez je potreban kod osoba s alergijom na jaja.
Simptomi alergijskog rinitisa smatraju se blagima, a samo stanje nije životno ugrožavajuće.
Ipak, preko 60 % pacijenta s AR smatra da im simptomi narušavaju kvalitetu života.19
Negativan utjecaj AR na svakodnevne aktivnost najviše se manifestira kroz: umor, glavobolju, iscrpljenost i razdražljivost. Loša kvaliteta sna i narušena kognitivna funkcija smanjuju produktivnost u školi i na radnom mjestu.
Ako alergijski rinitis nije adekvatno tretiran, stalno prisutna, kronična upala može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih komplikacija poput: infekcija sinusa i srednjeg uha, polipoza koji mogu blokirati nosne prolaze i otežati disanje, disfunkcije Eustahijeve cijevi te do razvoja astme koja, u težim oblicima, može biti opasna po život.
S obzirom na to da su glavni okidači simptoma udisani alergeni iz zraka, ključna strategija za prevenciju i smanjenje simptoma je izbjegavanja alergena u što većoj mjeri. No, to može biti vrlo izazovno, a ponekad čak i nemoguće. Stoga je važno educirati pacijente o dodatnim mjerama za prevenciju i olakšanje simptoma.
Mjere zaštite od peludi
Mjere zaštite od grinja i prašine
Ispiranje nosa
Držanje kućnih ljubimaca izvan kuće i/ili spavaćih soba
Izbjegavanje pušenja i izloženosti duhanskom dimu
Jačanje funkcije imunološkog sustava
Allivra je dodatak prehrani iz PharmaSa formuliran s pažljivo odabranim sastojcima – prahom prepeličjih jaja, cinkom i vitaminom C. Predstavlja inovativnu opciju za sve koji traže dodatnu podršku u sezoni alergija.
Allivra je dostupna u obliku vrećica za direkt primjenu, omogućujući jednostavnu integraciju u svakodnevnu rutinu i konzumaciju čak i u situacijama bez vode. Proizvod je pogodan za djecu iznad 6 godina i odrasle, a preporučenu dnevnu dozu čini 1-5 vrećica.
Allivra prašak pronađite u ljekarnama i webshopovima:
Alergijski rinitis je kronična bolest koja narušava kvalitetu života i zahtjeva kontinuirano upravljanje. Potreban je cjelovit i aktivan pristup kako bi pacijenti bez nelagoda i simptoma mogli uživati u svakodnevnim aktivnostima.
Integracija dodataka prehrani uz propisanu terapiju i promjenu životnih navika ima velik potencijal za postizanje terapijskog cilja. Različiti mehanizmi djelovanja omogućuju sinergijsko djelovanje te se smanjuje potreba za lijekovima i rizik od pojave nuspojava.
Prah prepeličjih jaja učinkovito smanjuje simptome unutar 15 minuta, može se koristiti samostalno kod blagih simptoma ili uz terapiju za teže oblike alergijskog rinitisa. Siguran je za trudnice i djecu te bez ozbiljnih nuspojava.
Literatura: